Hősök, mártírok, áldozatok és történelmi személyiségek

Hősök, mártírok, áldozatok és történelmi személyiségek

Száz év tükrében a nagy háború 1917 – 2017. Folytatja az első világháborús történelmi ismeretterjesztő klipvetélkedőt az Aspektus!

Ahogy eddig, az idén is nemcsak a Kárpát-medencei magyarok, hanem a visegrádiak, baltiak mellett akár Oroszországból is pályázhatnak azok, akiket érdekel az első világháború – 2 és 4 perc közötti hosszúságú történelmi ismeretterjesztő kisfilmmel, amelyet az ujaspektus@gmail.com címre kell május 31-ig, illetve azt követően beküldeni! (A 2014-es vetélkedő harmadik helyezettje bolgár nemzetiségű volt, a második erdélyi, a tavalyi második helyezettje pedig olasz!) A nem-magyaroknak angol hangalámondással vagy angolul feliratozva kell ellátniuk a klipjüket!

Az idei rendezvénysorozat központi előadását 2017. május 29-én, hétfőn, du. 5 órakor tartjuk meg: ’Hősök, mártírok, áldozatok és történelmi személyiségek. Száz év tükrében a nagy háború 1917 – 2017 címmel, amelyben az 1917-es esztendő számunkra fontos momentumairól lesz szó.

Száz éve a februári orosz forradalom következtében átalakult a keleti front helyzete, amelynek az év közepén az egyik záró mozzanata a Kerenszkij-offenzíva, amelyet a Monarchia végül hárítani tudott, sőt Bukovinát is elfoglalta és így áttételesen hozzájárult az októberi bolsevik hatalomátvétel sikeréhez. Nem lehet nem beszélni az áprilisi amerikai hadüzenet hatásáról, de szó lesz a csehszlovák légió megalakulásáról is. A ma embere számára nem világos a háborúban elesettek áldozatának az értelme. Zavarok tapasztalhatók, hogy hősöknek, áldozatoknak, mártíroknak tekintsük-e őket? Ráadásul a két világháború közötti időszak, sőt a második világháború számos történelmi személyisége is közülük került ki. Előadóink segítségével 1917-es szerepüket is bemutatjuk, nem hagyva ki például a magyar történelmi emlékezetben fontos szerepet elfoglaló honvédtábornok Görgei Artúr 1916-os halálát, temetésének utórezgéseit. Tisza István, Horthy Miklós, Jozef Tiso, Werth Henrik tevékenységére azért is utalunk – valamennyien harcoltak a világháborúban – mivel későbbi és mai megítélésük – számos megválaszolatlan kérdést vet fel, inspirál a gondolkodásra, valamint a klip-készítésre, hiszen gróf Esterházy János magyar mártír-politikust ugyanazon törvények alapján ítélték el, mint Jozef Tisot. Esterházynak valójában Horthy Miklós miatt kellett bűnhődnie, aki a portugáliai Estorilban nem börtönben, hanem ágyban és párnák közt, Esterházy előtt alig néhány héttel halt meg. Mindemellett az 1917-es esztendő újdonsága, hogy főként (de nemcsak) a magyarlakta területeken a Nagy Háborúban elesett hősöknek településeink többségében emlékműveket emeltek. Hazánk történetében első ízben fordul elő, hogy e szobrok „demokratizálódtak”: vagyis nem uralkodókat, kiemelkedő hadvezéreket, hanem egyszerű katonákat ábrázolnak.

Oroszországból Szergej Nyelipovics történész, míg Magyarországon az ELTE-éről Gerő András tanszékvezető egyetemi tanár, Hermann Róbert egyetemi tanár, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese, Balla Tibor, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum osztályvezetője, Janek István, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének munkatársa és G. Kovács László történész elemzi az 1917-os esztendőt. Előtte két órával, du. 3 órai kezdéssel szervezünk ugyanoda, vagyis az ELTE BTK (kari) tanácstermébe valamennyi, a korábbi pályázatban részt vevő, illetve a pályázat során érdeklődést tanúsító középiskolás kolléga számára módszertani találkozót. A téma: miként lehet az első világháború tanulását érdekesebbé tenni. Erről mindegyikükkel néhány percnyi szerkesztett interjút kívánunk rögzíteni, majd a sorozatindító előadás bevezetésekor, annak az elején, vagyis du.5-kor Ősz Gábor kollégám foglalja össze az eszmecsere tanulságait. Ez alatt, vagyis du. 3 és 5 óra között a délután 5-kor kezdődő előadás résztvevőivel is készül interjú a 25 perces film számára.

A ’Hősök, mártírok, áldozatok és történelmi személyiségek. Száz év tükrében a nagy háború 1917 – 2017 rendezvényt operatőrök, továbbá fotós közreműködésével rögzítjük, a szövegét legépeljük, cikkben összefoglaljuk, majd ezt követően az aspektus.eu oldalon fényképekkel hozzáférhetővé tesszük, illetve az Aspektus Facebook-oldalán is posztoljuk. Az év további részében pedig használjuk az ismeretterjesztő kisfilmvetélkedő népszerűsítése során. Annak érdekében, hogy azok számára is nyújtsunk ötletet, akik az előadáson nem tudtak ott lenni, a rögzített anyagból szerkesztünk egy 70 perces hangos, fényképekkel feldíszített audio-változatot. A híradó részletekkel kiegészített 25 perces, film angol hangalámondásos változatát is megszerkesztjük, amelyből három rövid, kettő és négy perc közötti promo-klipet is létrehozunk – a kisfilm-vetélkedő népszerűsítésére.

A pályázat menete

A két eddigi pályázatunktól eltérően ez alkalommal a központi előadás népszerűsítésére összpontosítunk, nem titkolva, hogy ennek fő célközönsége továbbra is az egyetemista-főiskolás, valamint a középiskolás korosztály, tehát jellemzően a 14-24 évesek, de korhatártól függetlenül bárki részt vehet rajta. A május 29-i vitaest az ismeretterjesztő kisfilm-, illetve klip-vetélkedő (a továbbiakban: klipvetélkedő) indítórendezvénye, amelyet 2017. május 13-a és 2017. május 31-e között, nemcsak itthon, hanem külföldi partnereink között is meghirdetünk. A 2-4 perc terjedelmű klip-vetélkedő témája az első világháború – az utóbbi száz év tükrében értelmezve. Ennek fő célja, hogy az első nagy világégésről, illetve következményeiről, a békeszerződésekről, az új európai rendről, a háború hétköznapokat és politikai rendszereket befolyásoló hatásairól, illetve utóéletéről mai megvilágításból, korszerűen, morális kérdéseket is megfogalmazva és elgondolkodtatva szóljunk.

Kiscsoportos foglalkozások

2017. május 17-től 201. május 29-ig ennek érdekében péntek délután (17.00-tól 19.00-ig) a Kossuth Klubban klip-készítési technikai fogásokat bemutatva két kiscsoportos foglalkozást szervezünk, amelyek során a vetélkedővel kapcsolatos további kérdésekről is felvilágosítással szolgálunk.

A 2017.május 17-e és május 29-e közötti időszakban a Bonum TV Délelőtt című közösségi magazin műsorában Száz év tükrében a nagy háború 1917-2017 címmel felhívjuk a figyelmet a 2014-es, illetve a 2016-os pályázatunk során felvett eddigi filmjeinkre. Minden egyes alkalommal meghívott vendégünkkel beszélgetve teszünk fel egy-egy kérdést az első világháborúhoz kapcsolódóan, amiért pólót lehet nyerni. Az „élő” vendég mindig más, akinek a segítségével bemutatjuk az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság, illetve más szervezetek korábbi és most aktuális programjait, ismertetjük eddigi klipvetélkedőnk győzteseit, egy-egy a világháborúval foglalkozó Facebook-oldalt vagy létrehozóikat.

Emellett rövid, figyelemfelkeltő montázst szerkesztünk, amelyben szintén a május 29-i rendezvényre összpontosítunk. Ezt a Bonum TV különböző időpontokban fogja önállóan sugározni.

Az adásba került valamennyi változatot megosztjuk az Aspektus Facebook-oldalán és összefoglalót adunk közre a www.aspektus.eu oldalon.

Az első világháború eseményeihez kapcsolódó kérdések helyes megválaszolásán kívül – a beküldött klipekkel – ez alkalommal pólót lehet nyerni, továbbá a klipek részt vesznek az Aspektus későbbi vetélkedőin.

Gecse Géza

Az összefoglaló először a Mandiner 2017. május 23-i számában jelent meg – kattintással

Next Post

The Great War in the reflection of One Hundred Years 1917-2017

szo jún 17 , 2017
Heroes, martyrs, victims and historical figures – all would have a place in the hall of heroes, if that country still existed with the borders they helped to defend with all the other fighting men.Prime Minister Count István Tisza, who 100 years ago tendered his resignation on the order of the Austro-Hungarian sovereign, and then […]