Mit is ünneplünk a Magyar Köztársaság napján?

Mit is ünneplünk a Magyar Köztársaság napján?

1946. február 1-én kiáltották ki Magyarországon a köztársaságot. Nem véletlen, hogy a törvényhozásban hozták meg a döntést, hiszen ha népszavazást rendeztek volna róla, az ország akkor még döntő többségében paraszti lakossága valószínű, hogy a királyságra szavazott volna.
Az 1945 novemberében a választásokon abszolút győzelmet kivívó Kisgazdapárt végül szintén emellett tette le a voksát és az első köztársasági elnök Tildy Zoltán lett.
A köztársasági államformával a magyarság 1918 novemberében ismerkedhetett meg, de a Károlyi-féle rendszernek a népköztársaság nevet adták.

A rárakódott pejoratív mellékzöngéktől a Magyar Országgyűlésben úgy igyekezett az akkori politikai vezetés megszabadítani a köztársaságot, hogy 1989. október 23-án kiáltották ki ismét.
Erről szólt a Bonum TV Délelőtt c. műsorában folytatott beszélgetés Gecse Gézával 2022. február 1-én.
Kattintással:

https://www.youtube.com/watch?v=Pb2K01-7mC0(külső hivatkozás)

Aspektus

Next Post

Második Trianon?

vas febr 20 , 2022
Furcsa ellentmondása a magyar közbeszédnek, hogy miközben a trianoni békeszerződés mélyen beleégett a magyar köztudatba, sokan ma is annak felülvizsgálatáról beszélnek, pedig az azt lényegében 75 éve megismétlő, és ma is érvényben lévő párizsi békeszerződéssel kapcsolatban majdhogynem mindmáig amnéziások vagyunk. További ellentmondás, hogy míg a trianoni békét még a Kádár-korszakban is lehetett békediktátumnak nevezni, addig […]