Melihov: Sztálin, Berija és a szovjet vezetés zsidókhoz való viszonyáról

Melihov: Sztálin, Berija és a szovjet vezetés zsidókhoz való viszonyáról

Alekszandr Melihov

A múltat nem könnyű rekonstruálni, ám nem lehetetlen. A mai napig nem tudjuk pontosan, hogy ki állt az 1953 januárjában kezdődő, zsidó orvosok ellen kezdeményezett, sok szempontból antiszemita felhangokkal rendelkező ún. anticionista kampány hátterében Moszkvában. A Nyugat-Németországba emigrált, csecsen nemzetiségű Abdurahman Avtorhanov szerint a hangulatkeltést maga az 1953. március 5-én meghalt Joszif Sztálin kezdeményezte személyesen, míg Jurij Muhin Berijáról szóló legújabb könyve szerint Hruscsov, a szovjet párt későbbi vezetője állt az események hátterében. Kétségtelen, hogy Sztálin halála után az egyik legbefolyásosabb szovjet vezetőnek, Lavrentyij Berijának központi szerepe volt az eseményekben, aki viszont maga is hamarosan pórul járt. Gecse Géza a Szentpéterváron élő, szovjet zsidó írót, Alekszandr Melihovot kérdezte minderről a Kossuth rádió „Halljad Izrael!” című műsorának 2013. augusztus 16-i adásában. 

http://www.breuerpress.com/2013/08/16/halljad-izrael-alekszandr-melihov/…(külső hivatkozás)

A Kossuth rádióban elhangzott interjú eredeti helyén:

http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/radio-100723/halljad-izrael-elozetes-130…(külső hivatkozás)

(Ne zavarjon bennünket különösebben, hogy Jurij Muhinnak milyen más tematikájú könyvei jelentek meg korábban.) 

A moszkvai Zsidó Múzeum és Toleranciaközpont

Az interjú elkészítéséhez az impulzust a Tel-Aviv-i Egyetem tanárával, Raphael Vagoval készített beszélgetés adta, amelyet szintén Gecse Géza készített a Kossuth rádió „Halljad Izrael! c. műsorának 2013. június 7-i adásába.

http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/radio-100723/halljad-izrael!-elozetes-va…(külső hivatkozás)

Korábbi Melihovval készült Gecse-interjúk 2009-ben:

http://www.gecse.eu/090526_Melihov.htm(külső hivatkozás)

Next Post

Európai kisebbségpolitikák - húsz év megváltozott perspektívájából

ked szept 22 , 2009
Nemzetközi nyári akadémia HannoverbenA Hannoveri Leibniz Egyetemen fiatal kutatók azt vizsgálták, hogy mennyire volt szükségszerű a vegyes lakosságú kelet- illetve kelet-közép-európai térségben mindaz, ami annyi szenvedést okozott? Alapvetően más volt-e ennek a régiónak a történelme vagy pedig lényegében ugyanaz, mint Nyugat-Európáé? „Minorities in Eastern Europe/Minderheiten in Osteuropa” címmel első ízben szervezett nemzetközi nyári akadémiát a […]