Mind Anna Arutunyan, mind Valerij Panyuskin nemcsak népszerűbb, hanem talán ismertebb is külföldön, mint odahaza – Oroszországban. Legalábbis – viszonylagosan. Mivel mindkettőjüknek kötete jelent meg Magyarországon, a napokban Budapesten jártak.
Két könyv, két újságíró. Az első szerzője Anna Arutunyan orosz-amerikai, a másodiké pedig Valerij Panyuskin moszkvai újságíró. Tavaly adta ki könyvüket és ezért látta most vendégül őket az Európa Kiadó (2015. február 24-én) Budapesten.

Anna Arutunyan A Putyin-varázs című könyvében azzal foglalkozik: mekkora szerepe van az orosz elnöknek abban, hogy újra korrupt, félfeudális maffiaállam alakult ki Oroszországban. Az Arutunyan névből örmény származásra lehet következtetni, de Annától azt is megkérdeztük: mekkora szerepet játszik a nemzeti és a nemzetiségi kérdés Oroszorszországban ma?
Mekkora ellentmondás az, hogy az oligarchák jelentős része Putyin környezetében (ottani KISZ-es, vagyis:) a komszomolista elitből került ki, és jelentős részük zsidó származású, gondoljunk csak Oleg Gyeripaszkára, Roman Abramovicsra, Borisz Berezovszkijra, Mihail Fridmanra vagy a pórul járt, de végül mégis nagy nehezen szabadon engedett Mihail Hodorkovszkijra.
Anna válasza a következő volt – kattintással


A mai orosz hatalom sajátos állapotát jól világítja meg – így Panyuskin – a következő epizód. Tuvaföldön, ami még Szibériában is messzinek számít, Putyin félmeztelenül halat fog, majd talán még egy medvével is megbirkózik, miközben filmezik, majd a helyszínről távozik. Biztonsági szolgálatának emberei hátramaradva a helyszínen igyekeznek eltüntetni a nyomokat, amikor az erdőből a megfelelő ruházatban és fegyverzettel felszerelve felbukkan a hivatásos vadász. „Csak nem Putyin járt itt, fiúk?” – kérdezi. Mivel a „fiúk” tudnak „titkot tartani”, a válasz a következő: „Ugyan, hová gondolsz, még hogy Putyin? Itt?” Mire a vadász: „Akkor ezek szerint a távcsöves vadászpuskám célkeresztjében ez a fazon nem Putyin, hanem valaki más?”

Valerij Panyuskin könyvében a Moszkva Rózsadombjának, vagy inkább Bell Air-ének (Los Angeles gazdagnegyede) számító moszkvai Rubljovka világáról, vagyis az orosz újgazdag elit lakókerületéről ír, ahová egyébként nem biztos, hogy turistaként minden további nélkül be tudnánk jutni, mivel a rangot itt az jelenti, ki hány úszómedencével, fegyveres őrrel rendelkezik. Panyuskint megkérdeztem arról, hogy milyen Moszkva, a Rubljovka helyzete Oroszországon belül – kattintással
Panyuskin szerint furcsa összekacsintás ez a „néppel”, hiszen a történetet neki Putyin biztonsági szolgálatának egyik tisztje mesélte.
További példákat is hozott mindkét orosz újságíró arról, hogy mennyiben egyedi és más az Oroszországban kialakult rendszer, mint a nyugati demokráciák. Meglehetősen vidáman, felszabadultan anekdotáztak, hisz Oroszországban szabadon írhatnak. Ekkor még nem lőtték le Borisz Nyemcovot Moszkva szívében, a Kreml közvetlen szomszédságában.
Gecse Géza