Augusztus 10-én elhunyt Nanovfszky György, akit leginkább diplomataként tart számon a magyar közgondolkodás. Ő volt a rendszerváltás utáni első magyar moszkvai nagykövet. Alapítója a Finnugor Világkongresszusnak és sokáig elnöke volt a Magyarországi Eszperantó Szövetségnek.
Temetése 2021. augusztus 27-én délelőtt 10 órakor lesz a Fiúmei úti Sírkertben.
Beküldte Gecse Géza – 2021, augusztus 12 – 11:39

Augusztus 10-én elhunyt Nanovfszky György, akit leginkább diplomataként tart számon a magyar közgondolkodás, hiszen ő volt a rendszerváltás utáni első magyar moszkvai nagykövet. 1992-ben hívatta magához egykori tanára, Antall József és az elkövetkező négy esztendő során moszkvai állomáshelyén számos sikert könyvelhetett el. Ezek közé tartozik a Finnugor Népek Világkongresszusának a megalapítása, amelyben tevékeny részt vállalt, miként az első finnugor világkongresszus megszervezésében is. Ugyancsak aktív szerepet vállalt a magyar-orosz kisebbségvédelmi egyezmény aláírásának az előkészítésében és neki köszönhető Bethlen István néhai magyar miniszterelnök hamvainak a haza hozatala is. Jól ismerte Alekszandr Szolzsenyicint, komoly szerepe volt az oroszországi 56-osok felkutatásában és kitüntetésükben is.

Családja Kolozsvárról Budapestre költözött, így ő már a fővárosban született, de gyermekkora óta diplomata szeretett volna lenni. A család unitárius, orvos édesapja megértette fia vonzódását a nyelvek iránt és taníttatta. A gimnáziumban franciául, majd lengyelül és oroszul már kiválóan megtanult. Egyetemre Moszkvában is járt, ahol 1967-ben szláv filológiából szerzett diplomát, majd a Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében délkelet-ázsiai nemzetközi szakértői tanulmányokból szerezte meg a következő évben a másikat. Ekkor már indonézül is is tudott.
1968-ban az IBUSZ-nál kezdett el dolgozni, majd következett a SZOT, illetve a Külkereskedelmi Minisztérium. Közben megtanult angolul és eszperantóul is. 1981 és 1986 között az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciáján az afrikai programok igazgatója, majd a Magyar Kereskedelmi Kamaránál osztályvezető, illetve főtitkár helyettes.

Oroszország mellett Grúziában, Örményországban és Azerbajdzsánban, valamint Türkmenisztánban és Üzbegisztánban is nagyköveti funkciót látott el. 1998 és 2001 között a Külügyminisztérium főosztályvezetője, 2001 és 2005 között rendkívüli és meghatalmazott nagykövet Szingapúrban.
2011és 2012 folyamán tanácsadó a Fővárosi Önkormányzatnál – szerepe volt a Moszkva tér Széll Kálmán térré való „visszakeresztelésében”. Nemcsak az ELTE-n, a JATE-n és a Külkereskedelmi főiskolán, hanem a Moszkvai Állami Egyetemen is tanított tolmácsolástechnikát, protokollt és kommunikációt főként 2006 és 2011 között.

Nyelvi doktorátust az 1970-es évek elején szerzett idehaza, politikatudományit az Orosz Tudományos Akadémián 1996-ban szerzett.
Sokáig volt a Magyarországi Eszperantó Szövetség elnöke, majd tiszteletbeli elnöke lett. 1998-ban választották a San Marinó-i Nemzetközi Tudományos Akadémia rendes tagjává és professzorává.
A közgazdászként induló szakembernek összesen 28 könyve jelent meg. Élete utolsó másfél évében súlyos vese elégtelenség miatt rendszeresen dialízisre járt. 79 éves koráig bírta.

A Finnugor Világkongresszus Magyar Nemzeti Szervezete Konzultatív Bizottságának a magyar alelnöke volt, egészen a 2016-os finnországi Lahtiban rendezett világkongresszusig.
Nanovfszky György temetése augusztus 27-én délelőtt tíz órától a Fiumei úti Sírkertben lesz.
Gecse Géza
Kapcsolódó beszámolók:
Vasárnapi újság: Egy soknyelvű diplomata kalandjai – öt kontinensen.
Kattintással:
https://mediaklikk.hu/2014/02/04/vasarnapi-ujsag-egy-soknyelvu-diplomata…(külső hivatkozás)
Mi lett a sorsa a Szovjetunióban kihallgatott magyar vezetőknek?
Kattintással:
https://mult-kor.hu/20140526_mi_lett_a_sorsa_a_szovjetunioban_kihallgato…(külső hivatkozás)