Az orosz-ukrán háború hátteréről a Kolozsváritól a Hit Rádióig

Az orosz-ukrán háború hátteréről a Kolozsváritól a Hit Rádióig

Rostás-Péter István jóvoltából, 2022. február 23-án a Kolozsvári Rádió Tetőterasz című műsorában az Ukrajna elleni orosz támadás előtt egy nappal beszélgettünk.

Ekkor Moszkvában a Donyecki- és a Luhanszki Népköztársaságot az oroszok már elismerték, az Európai Unió pedig azonnal szankciókat vezetett be Oroszország ellen.
Nem volt ember sem Magyarországon, de Európában sem, aki szerint Oroszország egész Ukrajna ellen fog támadást intézni!
És mint az alábbi beszélgetésből is kiderül, én sem gondoltam, hogy erre fog sor kerülni. A történelmi előzményekből inkább a a konfliktus „elmocsarasítására” lehetett gyanakodni!
A Kolozsvári Rádió Magyar Adásában a következő mondatokkal konferálta fel Rostás-Péter István a beszélgetésünket:
„Váratlan fordulatok és várhatóan újabb érdekes fejlemények jellemzik az ukrán válság legutóbbi történéseit. Putyin elnök merészet lépett, a Nyugat pedig Moszkva elszigetelésében és a szankciókban látja a megfelelő választ.
Közben maga Ukrajna is választás elé kényszerül: folytatja a felzárkózást Európához, vagy fájdalmas kompromisszumokkal, de a kármentésre koncentrál.
Dr. Gecse Géza történész, kutató, egyetemi oktató a keleti pánszlávizmus beható ismerője és az orosz hadierőről publikált alapos tanulmány szerzője volt a Tetőteraszon terepet felmérni és perspektívákat fürkészni.
A riporter: Rostás Péter István – kattintással

Visszafogott és többszörösen feltételes bizakodás

2022. február 24-én aztán az orosz csapatok nemcsak a két népköztársaság területén indítottak támadást Ukrajna ellen, hanem a levegőből mindenütt! A szárazföldről pedig a teljes ukrán-orosz határszakaszon, valamint Belaruszból is!
És az ötödik napon tárgyalni kezdtek, és lett egyezség, hogy tárgyalnak még. És közben gőzerővel bombázzák Kijevet, meg Harkivot. És így válik semmivé fokozatosan a villámháború elképzelése.

Gecse Géza történész, egyetemi oktató a Tetőteraszon az ukrajnai háború tágabb értelemben vett előzményeiről, a jelenlegi erőviszonyokról és az esetleges politikai hatásokról is beszélt 2022. február 28-án. A riporter: Rostás Péter István – kattintással

Honnan jött és mire képes az orosz haderő? Összefoglalóm az Indexben 2022. március 1-én jelent meg – kattintással

A Magyar Katolikus Rádió 2022.március 1-i este 21:04-kor kezdődő adásában Liptay Katalin – ez alkalommal – nem is annyira a háború, hanem sokkal inkább Gecse Géza hátterére volt kíváncsi.
A Pályám emlékezete 1. részében erről volt szó – kattintással

2022. március 3-án a Hit Rádióban jártam, ahol az orosz-ukrán háború kapcsán kérdeztek.

Tőlük idézek:
Oroszország és Ukrajna XX. századi történelméről, a világháborúk következményeiről és az Ukrajna területén élők etnikai nyelvi vallási hovatartozásáról kérdeztük Gecse Géza történészt, újságírót.

Műsorvezető: Fekete Rita Szerkesztő: Joób Rhodé. A beszélgetéseket a rádió kamerával rögzíti és ily módon is feltölti a YouTube-ra – kattintással

Annyit érdemes pontosítani – ahhoz képest, ami adásban elhangzott -, hogy a 19. század közepén a Krímben abszolút tatár többség van. Az oroszok a század második felében áramlanak be a kánság egykori területére és a század végén majdnem annyian vannak, mint a tatárok, de a tatárok még többen vannak. Érkeznek ide ukrán betelepülők is, de Novo-Rosszija más területeitől eltérően – ahol megelőzik az oroszokat – itt a számuk elenyésző marad. Az oroszok az 1920-as évek második felében körözik le a tatárokat a Krímben.

Gecse Géza

Next Post

Schöpflin Györgyöt örök nyugalomra helyeztük a Kerepesi temetőben

vas márc 20 , 2022
Fotók: Thaler Tamás és Gecse Géza. A 2021. november 19-én az észtországi Tallinni otthonában elhunyt Schöpflin György politológus professzort, a Fidesz 2004 és 2019 közötti európai parlamenti képviselőjét 2022. március 18-án utolsó útjára kísértük Budapesten, a Fiumei úti sírkertben.Gál Kinga európai parlamenti képviselő szerint Schöpflin György nem csupán a politika elméletének és gyakorlatának mestere volt, […]