Párhuzamosan magyar és amerikai

Párhuzamosan magyar és amerikai

Az Országház Delegációs terme adott otthont a rendezvénynek (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

Hámos László közelmúltban elhunyt amerikai egyesült államokbeli magyar jogvédőre emlékeztek a magyar parlamentben.   

Hámos László nem erős hangja vagy befolyása folytán lett történelemalakító ember, hanem azáltal, hogy tette a dolgát! – jelentette ki a hétfő délutáni budapesti parlamenti megemlékezésen Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár. A Hungarian Human Rights Foundation, vagyis a Magyar Emberi Jogok Alapítvány, továbbá az Alapítvány a Magyar Nemzeti Közösségek Európai Érdekképviseletéért és a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány szervezésében tartott budapesti megemlékezésen az államtitkár arra is rámutatott, hogy

az idén, amikor hazánk szabaddá válásának harmincadik évfordulóját ünnepeljük, fontos, hogy azokról is beszéljünk, akik mindezt a vasfüggöny túloldalán harcolva előkészítették!

Hámos László egy volt azok közül, akik hittek a független Magyarország megteremtésében, de ő nemcsak a magyar szabadság élharcosa, hanem azon kevesek egyike volt, akik a szétszakítottság évtizedeiben is egyben tartották a nemzetet. Másokkal együtt hitte, hogy a magyarság téren és időn, határokon és óceánokon át összetartozik, és vallotta, hogy „minden magyar felelős minden magyarért!”.

Potápi Árpád János, Tókés László és Duray Miklós (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

Ezt a munkát, a nemzetegyesítés nagy művét most az ő és harcostársai által lerakott alapokon építjük tovább! – fogalmazott Potápi Árpád.

Hámos László a rendszerváltozás folyamatának és a külhoni magyarság ügyének meghatározó, de lehet, hogy legmeghatározóbb katalizátora volt! Ezt már Németh Zsolt,

a Magyar Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke hangsúlyozta, aki szerint az 1970-es, 1980-as évek külhoni magyarságának története és magyarországi leképeződése nem írható le Hámos László és a Magyar Emberi Jogok Alapítvány nélkül.

Szekeres Zsolt és Németh Zsolt (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

Annak idején kétfrontos harcot folytattunk odahaza – jelentette ki Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, aki szerint, ha nem lett volna Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok, benne Hámos Lászlóval, akkor kicsi a valószínűsége, hogy sikerrel jártak volna a román ateista-nacionálkommunista hatalommal szemben.

Hámos László a külföldi magyar jogvédelem egyik legnagyobb harcosa volt, amiért elismerés illeti

– fogalmazott Tőkés László.

Tőkés László (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

Hámos László kapcsolatrendszere nélkül a felvidéki magyar oktatás megmentése érdekében végzett nyolcvanas évekbeli tevékenység korántsem lett volna annyira sikeres, sőt valószínűleg 1985-ös második börtönből való szabadon bocsátásása is aligha következett volna be, ha nem kíséri felvidéki küzdelmüket figyelemmel a New York-i székhelyű Magyar Emberi Jogok Alapítvány – fogalmazott a Pozsonyban élő Duray Miklós.

A Szövetség a Közös Célokért elnöke kiemelte, hogy Hámos László eszményi Kárpát-medencei ember volt, aki egyaránt otthon érezte magát nemcsak New Yorkban és Budapesten, hanem Kassán és Kolozsvárott is! Olyan ember volt – mondta Duray Miklós –, akinek számára a jövök haza és a megyek haza ugyanazt jelenti: a nemzet közösségéhez tartozást! Ilyen emberekből éppen ezért többre lenne szükség, éljenek bárhol a földkerekség bármely pontján! Duray Miklós teljes előadása ITT olvasható.

Duray Miklós (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

„Nemcsak Amerikában és Magyarországon, hanem Erdélyben politikusként is megállta volna a helyét Hámos László! A Románia elleni legnagyobb kereskedelmi egyezmény megvonásának általa való kezdeményezése és a falurombolás elleni tiltakozás az egyik fényes szög volt a Ceausescu-rezsim koporsójában!” – fogalmazott Szőts Géza miniszterelnöki megbízott.

Az RMDSZ egykori vezetője szerint főként Hámos László érdeme, hogy az erdélyi magyarság ügyét még az 1990-es évek elején is kivételesen nagy érdeklődés kísérte az Amerikai Egyesült Államokban. Hámos László – ha szükségét érezte, Bécsbe repült és személyesen vett részt az RMDSZ kongresszusán is – miként erről személyesen is sikerült meggyőződnie, ahogy arról is, hogy az amerikai döntéshozók körében hogyan sikerült Tom Lantosnak is köszönhetően megváltoztatni a Romániával szembeni korábbi amerikai elfogultságot.

Szőts Géza (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

Hámos Lászlótól ő és vajdasági politikus társai is folyamatosan tanulhattak és tanultak is – fogalmazott a Vajdasági Magyar Szövetség képviseletében Józsa László – többek között azt, hogy nem lehet mással foglalkozni, mint a jövő építésével!

Soha nem magát tolta előtérbe, hanem az ügyet szolgálta, amiért dolgoztak! Hámos László folyamatosan tett azért, hogy a mércének tekinthető értékek helyükre kerüljenek!

– méltatta Hámos Lászlót Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, aki hozzászólásában azt is megjegyezte, hogy a Magyar Emberi Jogok Alapítvány, a HHRF egykori elnöke igazi paradigmaváltó volt, aki ott keresett kisebbségi jogvédelmet, ahol magát a jog sérelmét sem ismerték el!

Kelemen Hunor (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

Értett a joghoz és a marketinghez, a Reconnect Hungary-ben, amely azokat az Egyesült Államokban élő magyarokat célozta meg, akik már csak majdnem magyarok, óriási fantáziát látott! E magyar fiatalok hazautaztatásáért George Pataki New York-i polgármesterrel sokat tett – jelentette ki Szekeres Zsolt, aki a HHRF élén Hámos László utóda lett. Az alapítvány továbbra is azon a csapásvonalon folytatja útját, amelyet László kijelölt a számára: ezek közül az egyik a kisebbségi sorba kényszerült Kárpát-medencei magyarság ügye, a másik a hiteles adatfeldolgozás, valamint a jogvédelem! – fogalmazott Szekeres Zsolt.

A család részéről Hámos Ildikó, Hámos László Délkelet-Ázsiában ENSZ-tisztségviselőként dolgozó unokahúga emlékezett meg a súlyos betegségben 2019. április 16-án New Yorkban 68 éves korában elhunyt, Párizsban erdélyi és felvidéki magyar szülők gyermekeként született, de az Egyesült Államokban felnőtté vált Hámos Lászlóról, aki a magyar diaszpóra egyik legbefolyásosabb vezetője lett.

Hámos Ildikó (Fotó: Gecse Géza/Felvidék.ma)

A megemlékezésen, amelyet az Országház Duna-folyosóján fogadás követett, részt vett Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke is.

Gecse Géza

Először a Felvidék.ma 2019. július 2-i számában jelent meg – kattintással

Next Post

The difference between the status of Finland and Estonia as the ‚Ostseeprovinz‘ of the Russian Empire and the Hungarian Kingdom within the Habsburg Monarchy between 1613 and 1825

pén júl 19 , 2019
Virgil Zólyom Erasmus-hallgatóm Németországból érkezett Budapestre. A Balti-térség országai közül Észtország és Finnország státuszát hasonlította össze a Habsburg Monarchián belüli Magyar Királyságéval. A magyar történészhallgatók közül bizonyára sokan vitatkozni fognak vele, de főként szemléletmódja miatt tanulságos számunkra a dolgozat. Ezért is adjuk közre! Growing influence on Baltic areas by Russian Empire and on Hungarian Kingdom […]