Fotók: Thaler Tamás és Gecse Géza.

A 2021. november 19-én az észtországi Tallinni otthonában elhunyt Schöpflin György politológus professzort, a Fidesz 2004 és 2019 közötti európai parlamenti képviselőjét 2022. március 18-án utolsó útjára kísértük Budapesten, a Fiumei úti sírkertben.
Gál Kinga európai parlamenti képviselő szerint Schöpflin György nem csupán a politika elméletének és gyakorlatának mestere volt, hanem fiatalos gondolkodással és különleges érzékkel látta a történések lényegi elemeit.
A Fidesz alelnöke barátjaként, mentoraként beszélt Schöpflin Györgyről, aki mint mondta rendkívül kíváncsi ember volt, aki gondolatait elegánsan, szarkasztikus humorral, kikezdhetetlen logikával tárta hallgatósága elé.

Szokatlanul, váratlan és páratlan angolsággal megszólított közönsége számára ez a hang furcsán csengett egy posztmodern liberális és neomarxista közegben, ahol a nemzettudat már rég feloldódott a posztmodernségben – fogalmazott Gál Kinga.
Közös brüsszeli képviselői éveikre utalva kiemelte, hogy Schöpflin György egyik szívügye volt a magyarkérdés Európában, aki az identitások feltárójaként mélyen volt egyszerre magyar és közép-európai.

Miszlivetz Ferenc szociológus, a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének igazgatója új, közép-európai Odüsszeusznak nevezte Schöpflin Györgyöt, aki olyan nagy utazó volt, aki keresés közben teremti meg a hovatartozását.
Schöpflin György 1989 után hivatalosan is hazatért Magyarországra, de nem állt meg Budapesten. Európa Házat nyitottak Kőszegen,nemzetközi nyári egyetemmel, ahol mindig jelen volt. Nemcsak könyvekből, hanem személyesen is tanulmányozta az európai labirintust, majd a tömör tudományos közéleti esszé új műfaját teremtette meg brüsszeli képviselői évei alatt.
Hörcher Ferenc egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Politika- és Államelméleti Kutatóintézetének vezetője, Schöpflin György egykori tanítványa, majd oktatótársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a professzor nemcsak politikusként, hanem tanárként és kutatóként is folyamatosan tanult, miközben a legkorszerűbb kutatási módszerekkel dolgozott.
Schöpflin György utolsó művét idézve Hörcher Ferenc arról beszélt, hogy az Európai Unió eltévedt, ami komoly és sokirányú veszélyeket rejt magában. A kontinensünk keleti felén dúló háború pedig azt az európai életformát veszélyezteti, amelynek Schöpflin György egész életében a védelmezője volt.

A Polgári Egyesület Szombathelyért elnökeként Horváth Csaba azt emelte ki, hogy a mindig kedves és szeretetreméltó Schöpflin György támogatásával miként vált színvonalasabbá egyesületük működése.

Az evangélikus szertartás szerint megtartott temetésen részt vett Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, valamint a Fidesz több EP-képviselője is. Ugyan a gyászszertartáson nem vett részt, de a kormány nevében tekintélyes koszorút küldött Orbán Viktor miniszterelnök, aki ekkor az ország északkeleti részét járta.
Schöpflin György hamvai a nagyapjával és édesapjával közös sírba kerültek a temető területén.

A családi sírhelyre Schöpflin Aladár és Gyula mellett most már ott van Schöpflin György neve is.
Mint azt korábban már megírtuk, Schöpflin György többször is vendégünk volt a Magyar Rádió Határok nélkül című műsorában, valamint Aspektus vitaestjeinken, kötetbemutatóinkon 2004 és 2017 között. Nemcsak idehaza, hanem Schöpflin György harmadik otthonában, az észtországi Tallinnban is 2012-ben.
Gecse Géza